
Vinkovački 'Big Ben' ponovno pred svojom crkvom: 'Drago mi je da vratilo u punom sjaju'
Napravljeno je 1925. godine u spomen na 1000. obljetnicu Hrvatskog Kraljevstva, a posljednji puta zvonilo u Domovinskom ratu kada je kao i crkva znatno oštećeno. Danas je obnovljeno i vraćeno
Stogodišnje brončano crkveno zvono, teško više od 1200 kilograma, ponos je Vinkovčana. Napravljeno je na 1000. tu obljetnicu Hrvatskog Kraljevstva, stradalo u Domovinskom ratu pri granatiranju crkve i rušenju zvonika, a za Dan Grada obnovljeno je postavljeno pred svoju crkvu.
Zvono je svojevrsni spomenik borbe za Hrvatsku, a već je dobilo i nadimak – Vinkovački Big Ben.
Zvuk zvona poziv je u crkvu, ali i na promišljanje o životu. Zvono koje je danas svečano otkriveno u Vinkovcima najbolji je dokaz toga. Napravljeno je 1925. godine u spomen na 1000. obljetnicu Hrvatskog Kraljevstva, a posljednji puta zvonilo u Domovinskom ratu kada je kao i crkva znatno oštećeno. Danas je obnovljeno i vraćeno.
Svi zadovoljni i sretni
„Drago mi je baš danas da je to za Dan svetog Ilije, obilježava se 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva pa na ovaj način da se i to naše zvono pokazalo i vratilo se u punom sjaju.“ kaže Ankica Jezidžić.
A Vinkovčani okupljeni na dočeku i pokazali su koliko im zvono znači.
„Svi zadovoljni i sretni, to su velike stvari i za naš današnji Dan Grada Vinkovaca i za našu crkvu i sve“ kaže Anita Vajš. Jer godine uz koje je vezano ovo zvono – povijesne su.
„To je povijest nas Hrvata u Vinkovcima i ovoj državi, naravno da svi znaju da su Vinkovci najstarije naselje, preko 8 tisuća i nešto godina, ali ovo je državnost, tada je kralj Tomislav okrunjen, mi se držimo i dičimo s tim i ponosimo.“ kaže Zvonimir Liščić, predsjednik udruge Vinkovački šokački rodovi.
'Spomenik je velik 1255 kilograma'
Zadovoljan je i inicijator pretvaranja zvona u spomenik borbe za Hrvatsku. „Spomenik je velik 1255 kilograma, preko tone je znači težak, vinkovački Big Ben kako bih ja rekao.“ kaže povjesničar Zlatko Virc.
Na zvonu su i pri obnovi ostavljeni ožiljci ratnog oštećenja.
„Zvono kao zvono u ratu je stradalo dosta, čak je i gorjelo, palo je s tornja.“ kaže Dinko Ramljak, restaurator.
No, vraćen mu je stari sjaj pa će još godinama svjedočiti o svojoj i našoj prošlosti.
„Zvonimirova lađa se sagnula, prignula, ali kako je pjevao Nazor – al još uvijek tu je, jel, i to smo sve prebrodili, prebrodilo je zvono i sad je tu da nas podsjeća i to je sad jedan simbol prošlosti, jedan simbol budućnosti.“ kaže povjesničar Virc.
Simbol koji šalje jasnu poruku. „Poruka je vjera, ljubav, domovina, a prije svega zajedništvo, jer jedino tako, siguran sam, rješavat ćemo sve probleme, a naša velika vinkovačka obitelj bit će sretnija, snažnija i sigurnija.“ kaže Josip Romić, gradonačelnik Vinkovaca.
Moj zvon nastavlja se u tebi, piše na postamentu spomenika, a čuje se i u pjesmi pučkog pjesnika: 'Vinkovci grade stari od davnina, oduvijek hrvatska ti si djedovina, sveti Ilija zaštitniče Grada čuvaj nas sada kao i nekada'.





















