
'To je ozbiljna prijetnja': Već 30 ljudi na terapiji zbog antraksa! 'Nažalost, bit će ih još'
Osobe su bile u kontaktu s uginulim životinjama
U Maovici kod Vrlike potvrđeni su novi slučajevi bedrenice (antraksa) kod životinja. Hrvatski veterinarski institut potvrdio je da su dva od tri testirana uzorka uginulih životinja pozitivna na antraks.
Veterinari su posljednjih dana intenzivno angažirani na terenu, a situaciju dodatno otežavaju teški vremenski uvjeti i nepristupačnost terena.
“Nažalost, pretpostavljam da će biti još slučajeva,” upozorava Mirela Juras, zamjenica predsjednika Hrvatske veterinarske komore. “Kako životinje ugibaju, obavještavaju se veterinari, lešine se šalju na uzorkovanje i čekaju se nalazi. Nadam se da ovo neće trajati dugo i da ćemo situaciju riješiti kao i prethodne slučajeve.”
Od sutra i službeno bedrenički distrikt
S obzirom na potvrdu antraksa, od sutra se područje Maovice službeno proglašava bedreničkim distriktom, što znači pojačane mjere nadzora, zabranu premještanja životinja te početak masovnog cijepljenja stoke.
Cjepiva će primjenjivati ovlašteni veterinari u suradnji s državnim inspektorima, a životinje bi trebale razviti imunitet unutar 14 do 21 dan od cijepljenja. Još se ne zna točan broj životinja koje će biti obuhvaćene akcijom.
“Ovo je zahtjevan teren, i vremenski i logistički,” ističe Juras. “Pozivam sve vlasnike životinja i stočare na suradnju sa svojim ovlaštenim veterinarima. Vjerujem da će sve biti odrađeno u skladu sa strukom.”
Na terenu i epidemiolozi
Paralelno s veterinarima, na terenu su i epidemiolozi, koji nastoje spriječiti prijenos zaraze na ljude. Prema dostupnim informacijama, već oko 30 osoba koje su bile u kontaktu s uginulim životinjama primilo je antibiotsku terapiju kao mjeru prevencije.
"Prvenstveno su nam izloženi veterinari koji su stalno bili u kontaktu sa stokom uginulom, pa vlasnici OPG-ova čiji je stoka ugibala, članovi njihovih kućanstava, koji su pomagali u radu sa stokom, policija koja je stalno bila na terenu, lovočuvari", kazala je Diana Nonković, voditeljica Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo
Podsjetimo, posljednji slučaj veće epidemije antraksa u Hrvatskoj zabilježen je 2022. godine u Lonjskom polju, kada je oboljelo 17 ljudi, među kojima i djeca. Epidemija je tada trajala gotovo mjesec dana.
'To je ozbiljna prijetnja i tako smo je shvatili'
“To je ozbiljna prijetnja i tako smo je shvatili,” kazala je Tonka Jozić Novinc, voditeljica Odjela za infektivne bolesti Opće bolnice u Sisku, koja je tada liječila oboljele. “Svi su imali kožni oblik bolesti i dobro su reagirali na terapiju. Imali smo sreću da nije bilo težih, smrtonosnijih oblika.”
Tadašnje liječenje trajalo je oko dva tjedna, uz dodatno tromjesečno praćenje pacijenata. Antraks je bakterija visoke razine opasnosti – spada u četvrtu kategoriju biološke sigurnosti i koristi se i u scenarijima bioterorizma, što zahtijeva najviši stupanj zaštite prilikom rada s oboljelima.
U Maovici je u posljednja tri tjedna zabilježen masovni pomor stoke, s nekoliko desetaka uginulih životinja. Prvi uzorak testiran je prije 12 dana, ali se zaraza tada nije mogla potvrditi. Novi nalazi, međutim, jasno ukazuju na prisutnost antraksa. Osim sprječavanja širenja zaraze među ljudima i životinjama, nadležni sada pokušavaju odgovoriti i na ključno pitanje – kako je došlo do zaraze. Istraga je u tijeku.





















