
Što je natjeralo oca da bebi nanese takve stravične ozljede? Mučni slučaj zgrozio Hrvatsku
Što je navelo oca da nasilno trese svoju 10-mjesečnu bebu i ozbiljno joj ugrozi život - tek se treba otkriti, ali je sam slučaj otkrio da takvi ili slični događaji nisu toliko rijetki
Slučaj bebe koja je nakon nasilnog čina oca završila u bolnici s po život opasnim ozljedama ponovno je otvorio pitanje nasilja u obitelji - kako se zlostavljanoj djeci pomaže i koji su razlozi nasilja? Što je navelo oca da nasilno trese svoju 10-mjesečnu bebu i ozbiljno joj ugrozi život - tek se treba otkriti, ali je sam slučaj otkrio da takvi ili slični događaji nisu toliko rijetki.
“Velik je broj djece koja nam dolazi zbog sumnje na zlostavljanje ili zanemarivanje,” kaže Dragana Miletić, socijalna radnica iz Centra za djecu Zagreb u Nazorovoj. “Ne bih rekla da su česti, ali događaju se da imamo i protrešenu djecu.”
Tresenje male djece jedan je od najopasnijih oblika zlostavljanja. Ono može izazvati trajna oštećenja mozga, sljepoću, epilepsiju ili smrt. U slučaju zagrebačke bebe, bolnica se zasad nije službeno oglasila o zdravstvenom stanju djeteta. Otac, osumnjičen za napad, trenutno se nalazi u istražnom zatvoru, gdje će ostati najmanje mjesec dana. Majka u trenutku incidenta nije bila kod kuće, a u istom kućanstvu živi i drugo, starije dijete.
Provode razgovore s drugim članovima obitelji
Hrvatski zavod za socijalni rad nije odgovorio na pitanja je li već započet postupak zaštite druge djece u obitelji. No, kada postoji sumnja na kazneno djelo nad djetetom, procedura je jasno definirana.
“Provodimo razgovor s članovima obitelji koji nisu privedeni, a psiholog razgovara i s ostalom djecom,” pojašnjava Nela Pamuković, predsjednica udruge 'Od šutnje do promjene'. “Ako stručni tim procijeni da je potrebno, odmah se provodi mjera izdvajanja djeteta iz obitelji – bilo udomiteljskoj, ustanovi ili kod provjerenog člana obitelji.”
Stručnjaci o nasilju nad djecom
U roku od 72 sata nadležni sud mora odlučiti o mogućem oduzimanju prava roditeljima na suživot s djecom, koja tada ulaze u sustav zaštite i skrbi. “Djeca žive u ustanovi, a s njima se radi individualno i grupno – uz psihologa, socijalnog radnika i stručnjake rane razvojne podrške, kao što su fizioterapeuti i edukacijski rehabilitatori,” objašnjava Dragana Miletić. “Sve ovisi o potrebama djeteta.”
U nekim slučajevima djeca ostaju u ograničenom kontaktu s roditeljem, ali samo uz strogi nadzor i jasne uvjete. Prema posljednjim podacima iz Ureda pravobranitelja za djecu, prošle je godine zabilježeno gotovo 3.000 kaznenih djela povrede djetetovih prava, dok su zabilježena 96 slučaja obiteljskog nasilja, što predstavlja porast u odnosu na prethodnu godinu. Ukupan broj djece žrtava bio je 160.
Višestruki uzroci nasilja nad djecom
Uzroci nasilja nad djecom su višestruki – od neliječenih mentalnih bolesti, ovisnosti, do egzistencijalnih teškoća i problema u partnerskim odnosima.
“O burnoutu najčešće govorimo u poslovnom kontekstu, ali on se vrlo često javlja i u roditeljstvu,” upozorava psihologinja Dajana Čopec. “Roditelji znaju osjećati preplavljenost, gubitak kontrole, misli poput 'samo da me svi puste na miru', i to su signali na koje treba reagirati.” Jer opravdanja nakon bilo kakvog nasilnog čina nad djetetom - bilo psihičkog ili fizičkog, namjernog ili slučajnog - ne postoje.





















