TVRDE BRITANCI /

Je li Zagreb stvarno jedna od jeftinijih europskih destinacija kao Bukurešt, Tirana i Sarajevo? Provjerili smo

Britanski "Time Out" proglasio je Zagreb trećim najjeftinijim gradom u Europi, a turisti potvrđuju – cijene su im itekako prihvatljive

VOYO logo
VOYO logo

Britanski "Time Out" proglasio je Zagreb trećim najjeftinijim gradom u Europi, a turisti potvrđuju da su im cijene itekako prihvatljive. No, što o tome misle sami Zagrepčani? Od kave i piva do hrane u restoranima, domaći kažu – život u glavnom gradu sve je skuplji. A je li do cijena ili do niskih plaća, odgovor nije jednostavan.

Cijena kave postala je pravi pokazatelj (ne)priuštivosti svakodnevice. Na nekim lokacijama u Zagrebu espresso košta i do 3 eura, dok se u središtu grada može naći i kafić gdje stoji tek 1,20 eura. Najviše od svega u Zagrebu je poskupjela kava. Zna koštati i do tri eura. Ipak, u ovom kafiću može se popiti i za 1,20 – dakle, može se zaraditi i bez velikih marži i guljenja kože.

Prema Numbeo stranici, prosječna cijena šalice kave u Zagrebu iznosi između 1,5 i 2,5 eura. U Bukureštu, koji je navodno skuplji grad, cijene su slične, dok se u najjeftinijoj Tirani kava pije za već od 80 centi.

Turisti oduševljeni cijenama

Amerikanka Aidiliah ne skriva iznenađenje: “Bila sam šokirana koliko je kava jeftina u Zagrebu. U Americi plaćam kavu 8 dolara, što je 6-7 eura. Ovdje je puno jeftinije.” Ni Škotkinja Aila nema prigovora: “Išli smo na turu po kafićima, spavali smo u hostelu, bilo je jeftino. Cijene alkoholnih pića nisu previsoke.”

Kanađanin Chad također ima pozitivno iskustvo: “Jučer smo pojeli wrap od govedine, nas četvero, platili smo oko 8-9 eura po osobi. Nije bilo skupo za mene.”

S druge strane, Zagrepčani teško nalaze razumijevanje za aktualne cijene: “Rijetko kad idem na kavu s prijateljima. Više se stvarno ne isplati. Radije dođemo doma pa popijemo”, kaže Mihael iz Zagreba. “Realno, nenormalno je da piva košta 30 kuna (4 eura), a prije je bila 12. Kave isto tako”, komentira Marko.

Kata iz Zagreba kaže da ne može niti "prismrditi" kafićima i restoranima: “Sad vi recite, kafići su puni, restorani su puni? Ja ne smijem prismrditi s to malo sirotinje što dobijem.” Andro ističe apsurd: “Cijene hrane su iste kao u Njemačkoj. Osnovne potrepštine bi trebale biti minimalne, ostalo je nadstandard.”

Ni pivo više nije jeftino

Cijena piva također je porasla. U Zagrebu se prosječno plaća oko 3,5 eura, u Sarajevu manje od 2,5, a u Tirani 2,2 eura. No, i tu postoje iznimke. “Prosječne cijene su oko 3 eura za domaće lagere od pola litre. To je sasvim pristojna cijena, da nema deranja i da svi budu zadovoljni. Apsolutno se može zaraditi s takvim cijenama”, tvrdi Petar Čumandra, voditelj noćnog kluba u Zagrebu.

Ni u restoranima nije bolje. Pizza od 13 do 15 eura i kebab za 8 eura skuplji su nego u Italiji i Njemačkoj. “To je nenormalno kod nas. Meni je to najgore”, kaže Andro.

Problem nisu samo cijene, nego i niske plaće. Ekonomist Damir Novotny pojašnjava: “U Zagrebu možemo sigurno naći mjesta gdje su cijene vrlo visoke, u Dubrovniku još više. Ali ako se izvučemo iz tih gradskih središta – cijene mogu biti normalne i prihvatljive.”

Rast plaća, posebice u javnom sektoru, dodatno je potaknuo inflaciju, a život je mnogima sve teži. Zagreb jest među najjeftinijim europskim gradovima prema turističkim vodičima. No kada se uzme u obzir prosječna hrvatska plaća, perspektiva se mijenja. Strancima jeftin – domaćima sve teže priuštiv.

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali