SEŽE DALEKO U POVIJEST /

Svijet ludi za plavim okom, navodno štiti od uroka: Nisu svjesni kakvu jezivu tajnu krije

Na Mediteranu i šire, simbol plavog oka, poznat kao nazar, nije samo ukras, već tisućljetna amajlija stvorena da odbije zle poglede i zaštiti od uroka

VOYO logo
VOYO logo

Gotovo je nemoguće putovati Mediteranom, a ne susresti ga. Visi s retrovizora taksija u Ateni, krasi izloge trgovina u Istanbulu, a u posljednjem desetljeću našao je put i do modnih pista te ormara slavnih osoba. Govorimo o upečatljivom simbolu plavog oka, poznatom kao "nazar" ili "tursko oko".

No, ovo nije tek običan suvenir ili modni dodatak. To je moćna amajlija s poviješću dugom tisućama godina, stvorena da štiti od nečega daleko starijeg i zlokobnijeg - uroka zlog oka, kletve koja se prenosi jednim jedinim zavidnim pogledom.

Urok zlog oka: Drevni strah od zavisti

Prije nego što je postojao zaštitni amulet, postojao je strah. Vjerovanje u "zlo oko" staro je više od 5000 godina, a korijene vuče iz drevne Mezopotamije. Arheolozi su u Siriji, na području jednog od najstarijih gradova na svijetu, Tell Braka, pronašli apstraktne idole od alabastera s urezanim očima koji datiraju iz 3300. godine prije Krista.

Koncept je u suštini jednostavan i duboko ljudski: vjeruje se da osoba koja postigne velik uspjeh, bogatstvo ili sreću, automatski privlači zavist okoline. Ta se zavist može manifestirati kao moćna kletva, bačena kroz zlonamjeran pogled, koja može donijeti nesreću, bolest, pa čak i smrt.

Drevni grčki pisac Heliodor iz Emese savršeno je sažeo ovu ideju: "Kada tko pogleda ono što je izvrsno zavidnim okom, ispuni okolnu atmosferu pogubnom kvalitetom i prenese vlastita otrovna isparenja na onoga tko mu je najbliži."

Vjerovanje je bilo toliko rašireno da se spominje u gotovo svim kulturama i religijama, od Biblije i Kur'ana do židovskih rabinskih spisa.

Svijet ludi za plavim okom, navodno štiti od uroka: Nisu svjesni kakvu jezivu tajnu krije
Foto: Profimedia

Oko za oko: Stvaranje moćne amajlije

Kako bi se obranili od ove nevidljive prijetnje, drevni narodi stvorili su protumjeru - amajliju u obliku oka koja bi "uzvratila" zlonamjerni pogled i odbila kletvu.

Najpoznatija od svih je turski nazar boncuğu, staklena perla s koncentričnim krugovima tamnoplave, bijele, svijetloplave i crne boje.

Zašto baš plava boja? Jedno od najzanimljivijih objašnjenja ponudio je grčki filozof Plutarh. On je teoretizirao da su u području Mediterana i Bliskog istoka plave oči bile genetska rijetkost.

Zbog toga se vjerovalo da ljudi svijetlih, a posebno plavih očiju, imaju najveću moć bacanja uroka, namjerno ili ne. Plava boja amajlije tako je postala štit protiv te rijetke i moćne prijetnje.

Osim toga, drevni Egipćani, čiji su amuleti s Horosovim okom bili preteča nazara, povezivali su plavu boju s božanskim, dok je za rana turkijska plemena ona simbolizirala njihovo nebesko božanstvo, Tengrija.

Svijet ludi za plavim okom, navodno štiti od uroka: Nisu svjesni kakvu jezivu tajnu krije
Foto: Profimedia

Što kada pukne?

Najjeziviji dio vjerovanja povezan s nazarom jest što se događa kada se on ošteti. Ako vaša amajlija napukne ili se razbije, vjeruje se da to nije loš znak.

Upravo suprotno, to znači da je amajlija ispunila svoju svrhu. Apsorbirala je iznimno snažan urok koji vam je bio upućen i žrtvovala se kako bi vas zaštitila.

U tom trenutku, slomljenu amajliju treba odmah zamijeniti novom kako bi zaštita ostala neprekinuta.

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali