SRCE NUKLEARNOG PROGRAMA /

Zašto je Fordow bio glavni cilj? Američki udar sravnio najzaštićenije iransko postrojenje

Izgrađen je oko 2006. godine, a iranske vlasti javno su priznale njegovo postojanje tek 2009. godine

VOYO logo
VOYO logo

Duboko ispod planine, pod više desetaka metara zemlje i stijene, skrivene od očiju javnosti i stranih raketa, nalazile su se stotine centrifuga za obogaćivanje urana – ključni dio iranskog nuklearnog programa. Iransko postrojenje Fordow, godinama simbol neprobojne utvrde, sada je – ako je vjerovati američkom predsjedniku Donaldu Trumpu – sravnjeno sa zemljom, piše SkyNews.

U ranim nedjeljnim satima, američki bombarderi B-2 Spirit izveli su udar na tri ključna iranska nuklearna postrojenja – Fordow, Natanz i Isfahan. Trump je na društvenoj mreži Truth Social poručio: "Fordow je nestao. Svi su avioni sigurni i na putu kući. Sada je vrijeme za mir.“

Što je Fordow i zašto je bio glavna meta?

Fordow je jedno od tri ključna postrojenja u iranskom nuklearnom programu (uz Natanz i Isfahan). Izgrađen je oko 2006. godine, a iranske vlasti javno su priznale njegovo postojanje tek 2009.

U studenom 2020. ondje je bilo više od 1.000 aktivnih centrifuga. U veljači 2023., inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) pronašli su tragove urana obogaćenog na 83.7 posto čistoće – vrlo blizu razine potrebne za izradu nuklearne bombe. To je Fordow učinilo prioritetnom metom.

Prema Washington Postu, u lipnju 2024. izvješteno je i o velikom proširenju postrojenja, s planovima za još 1.400 novih centrifuga.

Natanz je drugo veliko postrojenje za obogaćivanje uranija u Iranu i vjeruje se da je već pretrpio veliku štetu u izraelskim napadima ranije ovog tjedna.

Isfahan ima veliko središte nuklearne tehnologije, a tamo se skladišti i obogaćeni uran, kažu diplomati.

Zašto je Fordow bio glavni cilj? Američki udar sravnio najzaštićenije iransko postrojenje
Foto: Profimedia

Kako je napad izveden?

Napad je bio visoko koordinirana operacija. Američki B-2 Spirit bombarderi, poznati kao "nevidljivi divovi“, ispalili su šest probijajućih bombi GBU-57/B, dizajniranih da prođu kroz debeli sloj zemlje i armiranog betona prije nego eksplodiraju duboko ispod površine.

Uz to, američke podmornice udaljene oko 650 kilometara ispalile su 30 Tomahawk krstarećih raketa na druga dva nuklearna objekta – Natanz i Isfahan.

Tomahawk je najmoćnijee oružje koje nije nuklearno, a koje je sposobno uništiti bunkere i podzemne ciljeve poput Fordowa – postrojenja koje se nalazi oko 80 metara ispod zemlje, sagrađeno u planinskom masivu i čuvano protuzračnim sustavima iranske i ruske proizvodnje. Ti su sustavi, prema nekim izvorima, već ranije bili onesposobljeni tijekom izraelskih napada.

Zašto je Fordow bio glavni cilj? Američki udar sravnio najzaštićenije iransko postrojenje
Foto: Profimedia

Zašto baš B-2 bombarderi i GBU-57 bombe?

Stručnjaci već godinama naglašavaju kako samo američki B-2 bombarderi mogu nositi GBU-57 – bombu tešku preko 13 tona, dizajniranu za duboko ukopane ciljeve. Izrael posjeduje vlastite „bunker buster“ bombe, ali ni one nisu dovoljno jake da dosegnu Fordow.

Bomba GBU-57 eksplodira dvaput – jednom na tlu, kako bi probila površinu, i drugi put kad dosegne cilj ispod zemlje. Stručnjaci vjeruju da bi za potpuno uništenje Fordowa bilo potrebno više pogodaka – što se i dogodilo u ovom napadu.

Kako je Iran reagirao?

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je da će američki napad imati "vječne posljedice". Dodao je da Iran "zadržava sve opcije za odgovor" i zatražio hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a.

Na iranskoj državnoj televiziji jedan je komentator poručio da je „svaki američki vojnik ili državljanin na Bliskom istoku sada legitimna meta“.

U međuvremenu, iranska raketna osveta već je počela. Prema izraelskoj državnoj televiziji KAN, najmanje deset lokacija u Izraelu pogođeno je iranskim projektilima, uključujući Tel Aviv, Haifu, Ness Zionu i Rishon LeZion.

Trump: "Ili mir, ili tragedija“

Predsjednik Trump poručio je da daljnji američki udari nisu planirani, ali i upozorio Teheran da se suzdrži od daljnjih napada:

"Bit će ili mir, ili tragedija za Iran veća od svega što smo dosad vidjeli.“

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu nazvao je američki napad „povijesnim trenutkom“ i „odlukom koja će promijeniti povijest“.

POGLEDAJTE VIDEO: Bliski istok na rubu globalnog sukoba: Rat traje, pregovora nema, a djeca u Gazi umiru od žeđi

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali