'FOKUSIRAJTE SE NA LIBIJU' /

Prijetnja za Europu o kojoj se malo govori, Božo Kovačević: 'Reći ću vam što nije normalno'

Italija i Grčka upozoravaju na rusku umiješanost u sve veću sigurnosnu prijetnju koja dolazi iz sjeverne Afrike

VOYO logo
VOYO logo

Italija i Grčka upozoravaju na rusku umiješanost u sve veću sigurnosnu prijetnju koja dolazi iz sjeverne Afrike. Dvije države svjesne su da će za rješavanje problema trebati potporu velikih saveznika poput SAD-a i Francuske, no njihov odgovor bio je slab, piše Politico.

"Ne usredotočujte se toliko na Ukrajinu da ne biste previdjeli ozbiljne prijetnje europskoj sigurnosti u Libiji", poruka je koju Italija i Grčka pokušavaju prenijeti svojim saveznicima u Europskoj uniji i NATO-u, ali zasad bez mnogo uspjeha.

Migracije iz Libije ponovno naglo rastu, a Italija je sve zabrinutija zbog rastućeg ruskog utjecaja u nestabilnoj sjevernoafričkoj zemlji. Utjecaj se ostvaruje kroz isporuke oružja i moguću novu pomorsku bazu u sjeveroistočnoj luci Tobruku.

Jača ruski utjecaj u Libiji

Atena je poslala dva ratna broda da patroliraju uz libijsku obalu zbog porasta broja migranata i bojazni da Turska s Libijcima dogovara podjelu Sredozemlja na pomorske zone za istraživanje energenata. Te se zone nalaze južno od grčkog otoka Krete i Atena ih smatra nezakonitima prema međunarodnom pomorskom pravu.

Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani opisao je Libiju kao "hitan problem kojim se Europa mora baviti zajednički", no europski pokušaj prošlog tjedna da se postigne diplomatski napredak pretvorio se u potpunu farsu.

"Uloga Rusije u Libiji stalno raste, koristi je kao središte svoje afričke strategije", upozorio je europski diplomat. Dodao je da politički umrežena krijumčarska mreža u Libiji podupire ruske strateške ciljeve, pomažući Moskvi da zaobiđe sankcije i pretvori migracije u oružje.

'Europa najviše samu sebe ugrožava'

Odgovore o posljedicama jačanja Rusije u Libiji i što to predstavlja za Europu dao nam je bivši hrvatski veleposlanik u Moskvi i vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević.

"Europa najviše samu sebe ugrožava. Donedavna energetska ovisnost Europe o Rusiji omogućavala je Rusiji da ostvari stanovit utjecaj na zbivanja u Europi, međutim Europa se mogla oduprijeti tim utjecajima. Umjesto da je definirala autonomnu poziciju i iz te pozicije onemogućila ruski utjecaj, odrekla se autonomne pozicije i priklonila se Americi", rekao je Božo Kovačević i nadodao da je to izazvalo neraspoloženje s ruske strane. 

"Cijela ta situacija nastala je zbog ruskih imperijalnih ambicija i zbog nesposobnosti Europe da se artikulira kao autonomni subjekt međunarodnih odnosa," kazao je Kovačević. 

Prošli tjedan u Grčku stiglo 2000 migranata

Grčka vlada prošlog je tjedna objavila stroža pravila o migracijama jer se bori s naglim porastom libijskih migranata na Kreti usred vrhunca turističke sezone.

"Izvanredna situacija zahtijeva izvanredne mjere i zato je grčka vlada odlučila obavijestiti Europsku komisiju da privremeno obustavlja obradu zahtjeva za azil, u početku na tri mjeseca, za one koji morem dolaze iz sjeverne Afrike", rekao je premijer Kyriakos Mitsotakis zastupnicima.

Od početka godine na Kretu je iz Libije stiglo oko 9000 ljudi, većinom posljednjih tjedana, što je dvostruko više nego u cijeloj 2024. godini. Samo prošli tjedan je u Grčku stiglo 2000 migranata. 

U prvom dijelu godine u središnjem Mediteranu zabilježen je sveukupni porast neregularnih prelazaka granica od 7 posto, gotovo u cijelosti iz Libije, dok je na svim ostalim glavnim rutama ukupan broj pao za 20 posto. Grčki je rasporedila dva ratna broda kako bi pokušala zaustaviti novi val, a to je izazvalo zabrinutost Rima da bi još veći broj migranata mogao završiti u talijanskim vodama.

'Francuska i Engleska krive su za dotok afričkih migranata u Europu'

Rastu strahovi da bi Rusija uskoro mogla upotrijebiti migracije iz Libije kao oružje kao što je učinila na istočnom rubu Europe kad je potjerala izbjeglice s Bliskog istoka preko bjeloruske granice prema Poljskoj. 

"Opasnost nedvojbeno postoji, ali europske zemlje, ponajprije Francuska i Engleska uz pomoć SAD-a srušile su režim u Libije i od Libije stvorile nefunkcionalnu državu, lijevak za dotok afričkih emigranata u Europu. Za nastanak te emigracije odgovorne su zapadne zemlje pa se te zemlje, ponajprije europske suočavaju s posljedicama", rekao je Kovačević. 

Kovačević je istaknuo da Zapad koristi sva moguća sredstva kojima može naštetiti Rusiji: "Zašto bi se očekivalo da Rusija neće koristiti sva sredstva kojima može naštetiti Zapadu?"

Pomorska baza na Mediteranu 

Rusija želi uporište na Mediteranu, posebice nakon što su nove vlasti u Siriji, poslije pada Bašara al-Asada, raskinule ugovor kojim je Moskva imala koncesiju nad lukom Tartus. Talijanski ministar Tajani redovito upozorava da je Libija najizglednije mjesto za novu rusku pomorsku bazu.

Prema izvješću novinske agencije Agenzia Nova, Rusi planiraju postaviti raketne sustave u vojnu bazu u Sebhi na jugu Libije, pod Haftarovom kontrolom, i uperiti ih prema Europi. 

"Moguća opasnost od ruskog vojnog stacioniranja na europskom dijelu Mediterana zapravo je neosnovana", kazao je Kovačević. 

Vanjskopolitičkom analitičaru ne čini se izglednim da bi Rusija mogla izgrađivati pomorske vojne baze u Mediteranu zbog mnogih prepreka, a jedna od glavnih koje je Kovačević spomenuo jest onemogućena komunikacija prema toj bazi što bi ju učinilo potpuno besmislenom. 

'Ako NATO može postavljati rakete, zašto Rusija ne bi mogla?'

Analitičari i diplomati smatraju da je Moskva došla do faze gdje bi usmjerila rakete iz Libije prema Europi, no Rusija koristi nekoliko vojnih baza u Libiji za logističke operacije. "To bi teoretski moglo ugroziti Europu", rekao je Arturo Varvelli, viši stručnjak Europskog vijeća za vanjske odnose.

"Rakete NATO saveza raspoređene su u svim baltičkim državama koje su nekad bile sastavni dio SSSR-a, raspoređene su u Poljskoj i Rumunjskoj na granicama Ruske Federacije. Tvrdnja je vrlo vjerojatno točna, ali što je u tome neobično? Ako NATO postavlja svoje rakete, zašto Rusija ne bi mogla postavljati svoje?", komentirao je Kovačević. 

Za sada Rusija uglavnom koristi libijske baze za operacije u ostatku Afrike, djelujući najviše preko Afričkog korpusa, koji podupire rusko ministarstvo obrane.

Ipak, ne ide sve u korist Rusije. Jedan diplomat rekao je da troškovi rata u Ukrajini osiromašuju Afrički korpus, koji nema dovoljno novca da plaća libijske milicije, što stvara napetosti s njihovim saveznicima i Haftarom.

Zapad ne reagira na prijetnju 

Unatoč ozbiljnoj prijetnji koja dolazi iz Libije, Atena i Rim teško uvjeravaju saveznike da nešto poduzmu. Italija očajnički želi da se Francuska kao vojna sila uključni, no njoj ta tema nije toliko bitna, a također ih podsjeća na nedavne francuske neuspjehe u Maliju i Nigeru.

"Koristit sva sredstva je u ratnoj situaciji normalno ponašanje. Ono što nije normalno u suvremenom svijetu, osobito u današnjoj Europi jest izostanak bilo kakve volje da se problemi rješavaju diplomatskim putem", rekao nam je za kraj Kovačević. 

"Politički gledano, francuskoj vladi nije u interesu dizati paniku zbog Rusije jer bi time razotkrila vlastite neuspjehe", komentirala je Virginie Collombier, profesorica na rimskom sveučilištu Luiss i stručnjakinja za Libiju.

Talijanska premijerka Giorgia Meloni razgovarala je o Libiji s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom na trosatnom sastanku u Rimu 4. lipnja.

SAD se sve više okreće pacifičkoj regiji i malo je nade da će Washington ulagati puno političkog kapitala u stabilizaciju Libije. To najbolje pokazuje činjenica da u posljednjoj deklaraciji NATO-a, potpisanoj 25. lipnja u Haagu, Afrika nije ni spomenuta. 

POGLEDAJTE VIDEO: Kaos na istoku, drama na Zapadu: Trump bijesan, Putin bombardira, EU spašava što može

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali