
Veliki prosvjedi na ulicama Hong Konga; Policija je građane gađala suzavcem i tukla

Kako bi prosvjednike spriječila od ulaska u zgradu parlamenta, policija ih je gađala suzavcem i tukla
Eskalacija prosvjeda u Kini eskalirala je danas u Hong Kongu gdje je došlo do sukoba između policije i između građana prosvjednika, javlja BBC. Kako bi prosvjednike spriječila od ulaska u zgradu parlamenta, policija ih je gađala suzavcem i tukla. Ovi veliki prosvjedi odvijaju se zbog spornog zakona o izručenju. Riječ je o kontroverznom nacrtu zakona prema kojem bi se građane moglo poslati na suđenje u Kinu.
O zakonu o izručivanju, protiv kojeg se formirala neobično široka opozicija u Hong Kongu i inozemstvu i uvukla grad u političku krizu, u srijedu slijedi drugi krug rasprave u Zakonodavnom vijeću koje broji 70 mjesta. Tijelom dominira većina koja je naklonjena Pekingu, javlja Hina. Sada je policija postavila barikade, a BCC-ev novinar Gabriel Gatehouse javlja da je jedan policajac ozlijeđen pa prevezen u hitnu. Fotografije podijeljenje na društvenim mrežama pokazuju da su prosvjednici pogođeni vodenim topovima pa se štite kišobranima. Fotografije navodno preuzete s lokalne televizijske stanice pokazuju policajce naoružane gumenim mecima.
Mučenje i prisilna priznanja u kineskom pravosudnom sustavu
Hongkongška policija tvitala je da je ponašanje prosvjednika prešlo sve granice mirnog okupljanja. Matthew Cheung, šef administracije Hong Konga, pozvao je prosvjednike da prestanu zauzimati glavne ceste i raziđu se što je prije moguće, izvještava Sing Tao Daily. Jedan mladi prosvjednik,u crnoj maski i rukavicama, rekao je novinskom AFP-u da prosvjede neće napustiti dok ne ukinu zakon.
Politička stranka Nacionalna fronta Hong Konga zaprijetila je da će ući u Zakonodavno vijeće i ostati "na neodređeno vrijeme" u štrajku ako vlada ne povuče zakon. Kritičari zakona o izmjenama i dopunama zakona o izručenju navode navodnu uporabu mučenja, proizvoljnih pritvora i prisilnog priznanja u kineskom pravosudnom sustavu. Kineska vlada obećala je pravno obvezujuće mjere zaštite ljudskih prava i druge mjere za koje kaže da bi trebale ublažiti zabrinutosti Kineza.
Upravo je kontroverzni zakon doveo do do najvećih skupova na tom području otkako su ih Britanci 1997. vratili Kini.
















