
Struja, voda, grijanje i odvoz smeća: Tko plaća najniže, a tko najskuplje režije u Europi?

Razlike u izvorima energije, strategijama određivanja cijena, subvencijama i mjerama potpore utječu na to kako se formiraju cijene komunalnih usluga
Mjesečni troškovi za osnovne režije uvelike se razlikuju diljem svijeta, pa time i udio prosječne neto plaće koji se troši na njihovo podmirenje.
Prema izvješću Deutsche Bank pod nazivom Mapping the World's Prices, koje obuhvaća 67 gradova diljem svijeta, a europski gradovi dominiraju listom, piše Euronews.
U nastavku donosimo pregled, koji gradovi imaju najviše i najniže račune i što je s većim gradovima izvan Europe. Mjesečni osnovni troškovi komunalnih usluga uključuju struju, grijanje, hlađenje, vodu i odvoz smeća za stan od 85 m2.
Njemačka je najskuplja zemlja
Mjesečni osnovni troškovi režija kreću se od 24 eura u Kairu do 370 eura u Münchenu. U Europi je najjeftiniji grad Istanbul, gdje režije koštaju samo 68 eura. Unutar EU, Helsinki je najpovoljniji sa 115 eura.
Nije samo München na vrhu. Dva druga njemačka grada također su na trećem i četvrtom mjestu. Zbog toga je Njemačka najskuplja zemlja za osnovne komunalne usluge.
U prosjeku, stanovnici plaćaju 339 eura u Frankfurtu i 333 eura u Berlinu.
London nije najskuplji u Velikoj Britaniji
Edinburgh je drugi najskuplji europski grad po pitanju računa za komunalije. Stanovnici u prosjeku plaćaju 346 eura. I drugi gradovi u Ujedinjenom Kraljevstvu su skupi.
London je sedmi, a Birmingham jedanaesti ukupno. Osnovne komunalije u Londonu koštaju 295 eura, a u Birminghamu 270 eura.
Među 10 najskupljih gradova nalaze se i Varšava s 327 eura, Beč s 304 eura, Prag s 286 eura, Amsterdam s 275 eura i Oslo s 271 eurom. Tel Aviv (12., 245 eura) i Hong Kong (19., 211 eura) su jedina dva grada izvan Europe među prvih 20.
Tko plača najniže račune za komunalije?
Nakon Istanbula (68 eura) i Helsinkija (115 eura), najniže troškove režija imaju Budimpešta i Lisabon (oba 135 eura), a slijede Barcelona (170 eura) i Madrid (180 eura).
Prosječni osnovni računi za režije također su ispod 200 eura u Ateni (197 eura) i Kopenhagenu (182 eura). U Italiji su troškovi režija otprilike oko 200 eura: 200 eura u Milanu i 202 eura u Rimu.
Općenito, troškovi komunalnih usluga obično su viši u sjevernoj i zapadnoj Europi, dok su niži u srednjoj, istočnoj i dijelovima južne Europe.
San Francisco je najskuplji američki grad na popisu, s troškovima komunalnih usluga od 202 eura.
U New Yorku je prosjek 181 euro, iako se nekoliko drugih gradova nalazi između.
U Tokiju, prosječni troškovi komunalnih usluga iznose 151 euro. U Torontu su 107 eura, a u Pekingu samo 52 eura.
Rast cijena komunalnih usluga
Tijekom proteklih pet godina, od 2020. do 2025., mjesečni osnovni troškovi komunalnih usluga u eurima značajno su porasli u mnogim europskim gradovima. Stockholm je na vrhu liste s porastom od 176 posto, a slijedi ga još jedan nordijski grad, Oslo, sa 133 posto.
Za gradove u kojima valuta nije euro, jasniju sliku može dobiti proučavanje promjena u nacionalnim valutama, budući da je dio povećanja posljedica fluktuacija tečaja.
Povećanje također prelazi 90 posto u nekoliko gradova: Varšavi (112 posto), Bruxellesu (97 posto), Birminghamu (96 posto) i Edinburghu (93 posto).
Mjesečni troškovi osnovnih komunalnih usluga porasli su za oko 50 posto u njemačkim gradovima, gdje stanovnici već plaćaju najviše račune u Europi.
U Europi, Kopenhagen i Budimpešta su jedina dva grada u kojima su troškovi komunalnih usluga pali tijekom tog razdoblja, izraženo u eurima.
Koji gradovi troše najviše na komunalije u odnosu na plaće?
Udio prosječnih neto plaća koji se troši na osnovne komunalne usluge uvelike varira diljem Europe. Kreće se od samo 3,2 posto u Ženevi i 3,3 posto u Zürichu do 18,8 posto u Ateni, a odmah iza nje slijedi Varšava sa 17,6 posto.
U svim gradovima, Montreal (2,6 posto) ima najniži udio neto plaće potrošene na komunalne usluge, dok Manila (25,9 posto) ima najviši, s više od četvrtine prihoda koji odlazi na osnovne komunalne usluge.
U Europi je to oko 9-10 posto u nekoliko zemalja. Na te udjele utječu ne samo troškovi komunalnih usluga već i razina dohotka.
U Europi su 2025. godine švicarski gradovi imali najviše prosječne mjesečne neto plaće: 7.307 eura u Ženevi, a odmah iza nje slijedi Zürich (7.127 eura). Istanbul ima najnižu prosječnu plaću s 855 eura, dok je unutar EU Atena najniže rangirana s 1.044 eura. Neto plaće u Luksemburgu, Amsterdamu, Kopenhagenu i Frankfurtu, prema izvješću, iznose iznad 4000 eura.
Članci Euronews Businessa o cijenama električne energije i plina diljem Europe sveobuhvatno objašnjavaju zašto se cijene energije toliko razlikuju. Razlike u izvorima energije, strategijama određivanja cijena, subvencijama i mjerama potpore utječu na to kako se formiraju cijene komunalnih usluga. Ruska invazija na Ukrajinu također je imala značajan utjecaj na cijene energije diljem Europe.
POGLEDAJTE VIDEO: 'Posao' vrijedan 20.000 eura: Bivši suprug unajmio ubojicu putem gejming platforme










