
Popularne Labubu lutke navodno kriju mračnu tajnu: Brojni vlasnici prijavljuju paranormalna iskustva

Na prvi pogled slatke i bezazlene, Labubu lutke postale su globalni hit, ali iza njihovih nestašnih osmijeha krije se sve više jezivih priča koje izazivaju masovnu histeriju
Malena, krznena stvorenja oštrih zubića i nestašnog osmijeha postala su globalni fenomen. Poznate kao Labubu lutke, vise s torbica slavnih osoba poput Rihanne, Kim Kardashian i Due Lipe, a njihova popularnost dosegla je toliku razinu da je potražnja izazvala sigurnosne brige u trgovinama.
Ipak, iza simpatične fasade ovih kolekcionarskih igračaka krije se bizarna i mračna teorija zavjere koja se širi internetom brzinom munje, tvrdeći da ove lutke nose "demonsku energiju".
Što su uopće Labubu lutke?
Za neupućene, Labubu su vilenjačka, nestašna stvorenja koja dolaze u obliku privjesaka za ključeve i figurica. Kreirao ih je umjetnik iz Hong Konga, Kasing Lung, koji je inspiraciju pronašao u nordijskim bajkama i europskom folkloru iz svog djetinjstva.
Proizvodi ih kineska tvrtka Pop Mart, a dio njihove goleme privlačnosti leži u formatu "slijepe kutije" (blind box), gdje kupac ne zna koju će verziju ili boju dobiti, što dodatno pojačava uzbuđenje pri kupovini.
Popularnost im je eksplodirala do te mjere da su cijene za rijetke primjerke dosegle vrtoglave iznose, a osnovne figure kreću se od otprilike 14 eura, dok veće "mega" edicije koštaju i do 900 eura.
Potražnja je postala toliko intenzivna da je londonska podružnica Pop Marta morala privremeno obustaviti prodaju zbog straha od nasilja među kupcima, a zabilježeni su i slučajevi krađa ovih traženih igračaka iz trgovina i automata u Singapuru i Kaliforniji.
Teorija zavjere: Od slatke igračke do demona Pazuzua
U posljednjih nekoliko mjeseci, društvenim mrežama poput TikToka i X-a (bivšeg Twittera) počela se širiti jeziva teorija: Labubu lutke zapravo su prikaz drevnog mezopotamskog demona poznatog kao Pazuzu.
Korisnici su počeli uspoređivati šiljate zube i široki osmijeh lutke s prikazima ovog mitskog bića. Pazuzu, često prikazivan s lavljim licem, ptičjim pandžama i krilima, široj je javnosti najpoznatiji kao zla sila koja je opsjela djevojčicu Regan u kultnom horor filmu Istjerivač đavola iz 1973. godine.
Upozorenja su postala sve dramatičnija. "Labubu = Pazuzu. Ne pozivajte demone u svoj dom", napisao je jedan korisnik, dok su drugi dijelili biblijske citate poput onog iz Druge poslanice Korinćanima koji kaže da se "sam Sotona prerušava u anđela svjetla".
Neki kršćanski influenceri upozorili su svoje pratitelje da se riješe lutaka, jer tvrde da svaka folklorna priča koja ne potječe iz kršćanstva nužno mora biti "poganska" i stoga demonska.
Teorija je dobila na zamahu nakon što je viralan, sada izbrisan, video na TikToku prikazao Labubu lutku pored umjetnom inteligencijom generirane slike demona koja je nevjerojatno podsjećala na igračku. To je bilo dovoljno da pokrene lavinu.
Jezive anegdote i masovna histerija
Ubrzo su se na internetu počele pojavljivati osobne priče koje su dodatno potpirivale strah. Jedna korisnica Reddita podijelila je svoje iskustvo, tako što je otkrila da je počela čuti neobične šapate i hihotanje u svom domu nakon što je kupila nekoliko Labubu lutaka.
Njen dečko je imao noćnu moru u kojoj je vidio lutku kako otvara oči. Kada su zvukovi postali učestaliji, par je pronašao jednu od lutaka skrivenu iza mačjeg drveta, točno na mjestu odakle je dolazila buka. Uplašeni, zatvorili su igračke u vrećicu i iznijeli ih iz kuće, nakon čega su, kako tvrdi, čudni zvukovi prestali.
Drugi su prijavljivali slična iskustva ili su bili suočeni s neugodnim situacijama u javnosti. Jedna obožavateljica ispričala je kako joj je u trgovini prišao zaposlenik i rekao: "Znaš, te stvari su slatke, ali da znaš što predstavljaju, ne bi ih više željela", nakon čega joj je objasnio da se radi o demonu.
Neki vlasnici su u panici počeli uništavati svoje kolekcije ili ih čak blagoslivljati svetom vodom kako bi se riješili navodne "zle energije".















![[KVIZ] Koliko znaš o svjetskim religijama?](http://cdn2.net.hr/media/2025/07/14/1322290/K-7437771e-6da0-43e9-92a4-35e04a17dad0-360.webp?1752493028)





