
Usporedba američkih i ruskih modula Međunarodne svemirske stanice

U slučaju nužde njeni potisni motori čak mogu prilagoditi orbitu cijele postaje, kao što se i dogodilo 2007. godine, prenosi RT.
Bila je namjenjena za neku drugu postaju
"
"Ovo je naša svemirska kantina, iako se meni baš i ne sviđa ta riječ. Radije ju zovem našom kuhinjom, a to mi je i omiljeni prostor u našem 'stanu'", kaže Borisenko.
"Ovdje se možete udobno smjestiti i pričati, možete gledati TV ili se počastiti nečim iz hladnjaka", kaže kozmonaut, kojem je ovo druga misija u ISS-u.
Podjeljeni, ali ne i odvojeni
Kako svi moduli moraju savršeno pristajati jedan uz drugi, iako se sastavljaju odvojeno, ISS je fascinantna slika kontrasta i suprotnosti. Tako i zapadni astronauti imaju svoj posebni prostor za jelo, iako ponekad jedni i drugi međusobno razmjenjuju porcije.
Iako posada ISS-a provodi najveći dio vremena u svom dijelu stanice, jer najčešće tamo i obavljaju svoje radne zadatke, ipak su slobodni prelaziti iz jednog u drugi sektor ISS-a kada god to požele, bez pitanja za dozvolu.
Postoje razlike i u količini prostora, kvaliteti zraka i količini buke u dva dijela ISS-a. Godinama je ruski sektor smatran bučnijim i "mirisnijim", dok je s druge strane nudio bolji pogled, jer svaki odjeljak za za spavanje ima i prozor u svemir, ali od kad je ventilacija promijenjena 2013. kontrast je manje naglašen.
Američki i ruski sustav za održavanje života rade odvojeno jedan od drugog, iako se mogu pomagati, a astronauti i kozmonauti su istrenirani da koriste opremu u svim modulima.
No zahvaljujući navigacijskim i pogonskim sustavima na





















