
Alge otrovom love plijen

Alga vrste Karlodinium veneficum ne proizvodi otrov samo kako bi se zaštitila, već i kako bi imobilizirala lovinu.
Znanstvenici su proučavali ponašanje alge vrste
"Novim istraživanjem otvorena su vrata reduciranju frekvencije i intenziteta 'cvjetanja mora'. Naime, reduciranjam dostupnosti lovine ove alge, kao i uvođenjem njezina predatora, poput filtratorske vrste mekušca - istočne kamenice (
Znanstvenici su ranije imali poteškoća u proučavanju sićušnih jednostaničnih organizama poput K. veneficum koji veoma brzo mogu otplivati iz vidnog polja mikroskopa. Taj je problem riješen upotrebom digtalnih holografskih mikroskopa koji stvaraju 3D slike proučavanih organizama. Tehnologiju je razvio Joseph Katz sa Sveučilišta Johns Hopkins. On napominje kako su "neki znanstvenici smatrali da ova vrsta koristi toksine samo kako bi se zaštitila tjerajući predatore. Novim su istraživanjem utvrđeni jasni dokazi da vrsta koristi toksin i kako bi omamila, imobilizirala i uhvatila plijen".
Ove činjenice značajno doprinose znanjima o tome što omogućava rast algi i "cvjetanje mora", navode autori. Umjesto da se radi o mehanizmu samoobrane, stvaranje otrova, čini se, povezano je s rastom algi preko probavljanja "ranije pripremljenog" izvora hrane.
Studija je objavljena u časopisu





















