
Šokantne fotografije Drugog svjetskog rata: Da govore tisuću riječi, svaka bi bila 'užas'

Većina zapadnih zemalja Europe 8. svibnja obilježila je VE Day, odnosno Victory in Europe day (Dan pobjede nad nacizmom).
Jedan od najvećih monstruma u povijesti, Adolf Hitler, prije 75 godina izabrao kukavički izlaz
Mnoge zemlje imale su skromne proslave zbog pandemije koronavirusa. Kraljica Elizabeta II. potrudila se podići moral Britanaca, teško pogođenih pandemijom koronavirusa, i u petak ih je podsjetila da "nikada ne gube nadu", u govoru objavljenom povodom obljetnice završetka Drugog svjetskog rata.
"Na početku su izgledi bili turobni, kraj dalek, a rezultat neizvjestan", podsjetila je kraljica na Drugi svjetski rat.
"Ali i dalje smo vjerovali u opravdanost naše borbe i to vjerovanje nas je nosilo. Nikada ne odustajte, ne gubite nadu, to je bila poruka na dan pobjede u Europi".
Ove godine su proslave zbog pandemije otkazane i Britanci su pozvani obilježiti 8. svibnja doma uz pjesmu kojom se podizao moral postrojbi "We'll meet again".
U Berlinu su planirani veliki javni događaji kod Brandenburških vrata i drugih povijesnih mjesta u njemačkoj metropoli, sa stotinama tisuća ljudi koji su se trebali pridružiti ceremoniji, ali od svega toga neće biti ništa.
Europa u karanteni skromno obilježava 75. godišnjicu velike pobjede nad nacizmom
Fotografije zbog kojih vam se ledi krv u žilama
Jedne od najgorih, najstrašnijih, najstravičnijih fotografija, a ujedno i najzapamćenijih nastale su upravo u periodu Drugog svjetskog rata. Samo jedna od njih, koja je postala i određenim simbolom, ona je s dječakom na ruševinama svoje kuće:
Slično je i s ovim zarobljenikom koji je odbio gledati u Hitlerovu desnu ruku u znak protesta:
Kao i sa slikom na kojoj se vide samo neke žrtve bombardiranja njemačkog Dresdena:
A suočavanje s realnošću najbolje je prikazano na fotografiji gdje njemački vojnici prisilno gledaju stanje u koncentracijskim logorima:
Ne možemo iz glave izbaciti ni sliku ruskog špijuna koji se smije smrti u lice:
Fotografija koje govore više od tisuću riječi, a samo
jedna od njih je 'užas', kao i 'katastrofa' ima puno, možda i
previše.
















