
Jesu li mjere bile potrebne? 'Imamo katastrofu u baratanju podacima, ne znamo koliko je virus rasprostranjen'

Njemačko ministarstvo zdravlja je 30. travnja 2021. objavilo sljedeći opis situacije u bolnicama u 2020. godini, kojem masovni mediji uglavnom nisu poklonili pažnju, piše Deutsche Welle.
"
Sve izgleda kao 'redovna situacija', ali...
Sve izgleda kao "redovna situacija". Navode iz ove publikacije Ministarstva zdravlja potvrđuje i studija Inicijative za kvalitetnu medicinu, organizacije njemačkih i švicarskih klinika. Ta studija je pokazala da je u prvom polugodištu 2020. godine bilo manje infekcija dišnih puteva – zajedno s koronom – nego u istom razdoblju 2019.
Ukupan broj pneumonija (zajedno s koronom) se u 2020. u odnosu na 2019 povećao za 12.168 slučajeva što je u okviru normalnih godišnjih varijacija.
Ukupan broj bolnički tretiranih oboljenja dišnih puteva, zajedno s koronom je u 2020. godini u Njemačkoj iznosio 464.123, što je za 83.689 slučajeva manje nego u 2019 kada ih je, i bez korone bilo – 665.274.
'Incidencija' umjesto 'straže'
Što to govori o "najvećoj krizi poslije Drugog svjetskog rata" (Angela Merkel), ili "epidemijskoj situaciji od nacionalnog značaja"? – pitanje je na koje više nema racionalnog odgovora. Teza koje su se dosjetili neki političari, naime, da katastrofe nema
U Njemačkoj se još 1986. počeo raditi monitoring infektivnih bolesti – nazvanog
Uvođenje mjera obrazlagano drukčijim podacima
Ipak, javnosti je tijekom čitavog "pandemijskog događanja" uvođenje "mjera" obrazlagano nekim sasvim drukčijim podacima. To su prije svega "broj novih slučajeva" dobiven masovnim testiranjem; "koeficijent reprodukcije virusa" (tzv. "R-vrijednost" ili odgovor na pitanje: koliko ljudi može zaraziti jedna inficirana osoba – od nje kao najvažnijeg kriterija se u međuvremenu odustalo) i na kraju "incidencija" – broj novih slučajeva na 100.000 stanovnika tijekom sedam dana.
"Incidencija" je trenutno vrijednost oko koje se vrti sve i o kojoj mediji svakodnevno izvještavaju. Kada je bila veća od 100, bio je to razlog za uvođenje policijskog sata. U novinama se stalno objavljuju i karte Njemačke na kojima se vidi kolika je "incidencija" u pojedinim regijama.
Katastrofa u baratanju podacima
Vlada je, na primjer, uvela policijski sat u regijama u kojima je "incidencija" veća od 100 slučajeva na 100.000 stanovnika. (Da podsjetimo: za Institut Robert Koch "slučaj covida-19" je svatko tko ima pozitivan rezultat PCR-testa i to "nezavisno od postojanja ili stupnja kliničkih simptoma".) Zašto je fokus na stalnim testiranjima i "incidenciji", a ne na sentinel-monitoringu koji dobro funkcionira već desetljećima?
Vrlo zanimljivo objašnjenje za to daje - sam Institut Robert Koch. On, naime, navodi da je "red veličine kada je riječ o broju slučajeva covida-19" u 2020. bio ispod "sindromskog radara". I ne samo to: sentinel-monitoring je za ovaj Institut dobar samo kada se covid-19 "može primijetiti na razini stanovništva". (sic!). Što jedino može značiti: da to do sada nije bio slučaj.
Čitav sustav masovnog testiranja i računanja "incidencije" zato sliči na neku vrstu uveličavajućeg stakla fokusiranog tako da se "smrtonosan virus" uopće učini vidljivim. Da je to pogrešan način da kontroliranja pandemije, poruka je i televizijskog priloga javnog servisa ZDF od 3. lipnja 2021. U prvom kritičkom izvještaju te vrste na ovoj televiziji profesor Rainer Schnell sa Sveučilišta Duisbug-Essen govori o "katastrofi u baratanju podacima". Istog dana, Schnell je, zajedno s kolegom Mennom Smidom, šefom Instituta za primijenjena socijalna istraživanja Ifas, dao intervju i za portal za istraživanje tržišta Marktforschung.
Vlada se ne šali
Menno Smid tu konstatira: "Trenutno ne postoji studija koja slika sveukupnu situaciju s infekcijom i koja može pružiti odgovor na pitanje: koliko je virus rasprostranjen među stanovništvom?" Profesor Schnell za ZDF, ne spominjući direktno sentinel-sustav, ukazuje da je, umjesto svakodnevnog bombardiranja brojkama o stvarima koje nisu jasno definirane, potrebno definirati određene grupe za promatranje te pratiti razvoj infekcija među njihovim pripadnicima. Na pitanje novinara Institutu Robert Koch: zašto to nije učinjeno? - Institut je odgovorio da za to "nije bilo vremena" ni "infrastrukture". Što znači da Institut ne negira da bi to bila ispravna metoda i tako jednostavno
Inače, ta tvrdnja sugerira da vlast provodi mjere na osnovu nagađanja. Zato je treba oprezno izricati. Ona je suviše bliska starom paraboličnom vicu o čovjeku koji plješće rukama. Na pitanje
Vlade mogu biti svakakve, ali nikada nisu šaljive. Pogotovo kada su "u igri" procesi kao što su razgradnja društvenog života i dovođenje tvrtki na rub propasti, veliko povećanje psihičkih problema među mladima, nošenje maski ili najmasovnije cijepljenje u povijesti. Ili, ili, ili... nabrajanje teških posljedica lockdowna bi se moglo nastaviti unedogled.
'Siva zona'
Najbizarniji moment u svemu i dalje predstavlja to što se "žrtvama korone" smatraju i umrli
Na to je u spomenutom izvještaju ZDF-a ironično ukazao šef Instituta za istraživanje zdravlja Bertram Häussler. "Ako se", kako je rekao, "broj infekcija približava nuli, uskoro ćemo – ako nešto ne promijenimo – imati sve više smrtnih slučajeva
Institut Robert Koch priznaje da se tumačenja u vezi s takvim formulacijama nalaze u "sivoj zoni". Neobično je da to vladi, po svemu sudeći, ne smeta dok odlučuje o "mjerama".










