
Pentagon: Moguć je sukob između SAD-a i Rusije; ''Postoji nekoliko scenarija'

Pentagon je mogućnost sukoba između SAD-a i Rusije zbog rata u Ukrajini ocijenio prijetnjom, stoji u izjavi generala Gregoryja Guillota, zapovjednika Sjevernog zapovjedništva Oružanih snaga SAD-a.
Generalova izjava pripremljena je za saslušanje u Odboru za oružane snage Senata, piše EurAsia Daily.
Raste rizik izravnog sukoba
U izjavi se navodi da postoji sve veća vjerojatnost izravnog sukoba između SAD-a i jednog od njegovih glavnih rivala — Rusije, Irana, Kine i Sjeverne Koreje.
"Iako Kina, Rusija, Sjeverna Koreja i Iran nastoje izbjeći oružani sukob sa Sjedinjenim Državama, njihova percepcija o slabljenju Zapada doprinosi sve većoj spremnosti da izazovu SAD na svjetskoj pozornici i povećava rizik od pogrešnih procjena u kriznim situacijama", smatra Guillot.
Posebno ističe da, u uvjetima nastavka borbi u Ukrajini, "postoji nekoliko mogućih scenarija" u kojima bi taj sukob mogao prerasti u izravni okršaj između Rusije i SAD-a.
U svom govoru general također napominje razvoj vojne suradnje između Moskve, Pekinga i Pjongjanga, posebice sudjelovanje sjevernokorejskih vojnika u borbama u Kurskoj regiji i rusko-kineske vježbe na Arktiku.
Moskva odbacuje optužbe
Moskva je više puta odbacila tvrdnje o prijetnji napada Rusije na zapadne zemlje. Ruski predsjednik Vladimir Putin takve je izjave nazvao "besmislicama".
Nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, kontakti između Washingtona i Moskve su se intenzivirali. Strane održavaju telefonske razgovore, pregovarači putuju u Rusiju i SAD, a također se sastaju i u trećim zemljama, primjerice u Saudijskoj Arabiji. Na tim su pregovorima strane, između ostaloga, postigle dogovor o normalizaciji rada veleposlanstava.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da se odnosi između dviju zemalja vraćaju u normalu. Naglasio je kako se Moskva zalaže za ravnopravan dijalog utemeljen na ravnoteži interesa.
Arktik kao prostor moguće suradnje
SAD i Rusija također raspravljaju o mogućnosti suradnje, uključujući i na Arktiku. Član ruske delegacije na pregovorima s Washingtonom, direktor RDIF-a Kirill Dmitriev, istaknuo je potrebu za zajedničkim projektima sa SAD-om, posebice na Arktiku.
Bloomberg je pisao da Rusija i Sjedinjene Države smatraju Arktik mogućom zonom gospodarske suradnje; strane su raspravljale o istraživanju prirodnih resursa, uključujući energetiku, te o trgovačkim putovima. Prema izvoru agencije, Washington suradnju na Arktiku vidi kao priliku za "zabijanje klina" između Rusije i Kine.
POGLEDAJTE VIDEO: Vojne tajne, spisi Pentagona i CIA-e. Sve je to Trump, kojem prijeti 100 godina zatvora, držao - pored WC školjke i tuša


















