
Njemački ministar zdravstva traži testiranje za baš sve koji se vraćaju u zemlju, a neki zazivaju i karantenu

Savezni ministar zdravstva Njemačke Jens Spahn iz CDU-a već nekoliko dana pokušava kroz vladu Angele Merkel progurati uvođenje još strožih mjera za povratnike s odmora u Njemačku. Berliner Morgenpost donosi da je Spahn htio već od 28. srpnja uvesti obavezno testiranje na apsolutno sve povratnike s ljetnih praznika, "sasvim nebitno iz koje zemlje i kojim načinom prijevoza dolaze". Dosadašnje epidemiološke mjere u dijelu obaveznog testiranja na SARS-CoV-2 odnose se samo za one koji putuju avionom, kao i za one koji dolaze iz regija označenih područjima visoke incidencije, prenosi RTL.hr
Raste broj zaraženih u Njemačkoj nakon povratka turista
Razlog ovakvom izrazitom zaoštravanju odnosa Spahna i njegovog ministarstva je to što već neko vrijeme u Njemačkoj ponovo raste broj zaraženih koronavirusom, pri čemu se ogromna većina slučajeva odnosi na delta varijantu.
Njemačka se već sad mora hitno pripremati za jesen i zimu
RKI je u svom tjednom izvještaju istaknuo da se u Njemačkoj najviše slučajeva koronavirusa sada bilježi, i to izrazito, kod najmlađih, u dobi između 15 i 34 godine, a najrjeđe kod starijih od 60, što se objašnjava najvišim udjelom cijepljenih u tom dijelu stanovništva.
Ministrica pravosuđa stopirala 'nerazmjerne' mjere
Jens Spahn je htio već ovog mjeseca uvesti striktno testiranje apsolutno svih koji se vraćaju iz inozemstva na koronavirus. Jedini razlog zašto mu to (još) nije prošlo je protivljenje ministrice pravosuđa Christine Lambrecht (SPD) koja se protivi mjeri kao zakonski "nerazmjernoj".
Spahn u tome ima i saveznike na lokalnim razinama, bez obzira na političku pripadnost. Premijerka Mecklenburga-Zapadnog Pomorja, SPD-ovka Manuela Schwesig, upozorava, navode agencije, da Njemačka "ne smije ponoviti grešku iz prošle godine kad se povratnike s putovanja nije dovoljno testiralo".
Neki traže i karantenu
Ona se ne zalaže samo za obično testiranje, neko kaže kako bi "Trebalo uvesti pravilo da nakon povratka i prvog testiranja slijedi i drugi test nakon pet dana karantene."
Sve to direktno se tiče Hrvatske. Naša zemlja, koliko god da je izrazito tradicionalno omiljeno mjesto za odlazak na ljetovanje milijuna Nijemaca, te koliko god da su epidemiološke brojke u Hrvatskoj još uvijek bitno manje loše od onih u Španjolskoj i nekim drugim zemljama, i mediji i zdravstvene službe u Njemačkoj redovito prate stanje po jadranskim županijama.










