
Fico u zadnji tren odustao od Putina: 'Tko živi s vukovima, mora zavijati'

Tjednima je najavljivao da neće pristati na 18. paket sankcija EU-a protiv Rusije, čak i ako to dovede do velike krize u EU-u
Nakon višetjedne blokade EU-ovih sankcija protiv Rusije slovački premijer Robert Fico ipak je u zadnji tren popustio. Ta njegova politika trebala bi skrenuti pažnju s unutarnjih problema. Mađarskom premijeru Viktoru Orbánu takvi su manevri poznati: on blokira odluke Europske unije koje se moraju donijeti jednoglasno i svojim pristašama obećava da ih nikada neće podržati. No u posljednjem trenutku popusti i pristane. Često nije jasno što zauzvrat dobiva. Kod kuće Orbán svoj "rat protiv briselskih birokrata" prodaje kao pobjedu, piše Deutsche Welle.
Istu igru sada je prvi put odigrao i Orbánov bliski prijatelj Robert Fico, slovački premijer, formalno socijaldemokrat, a u praksi desničarsko-nacionalni populist. Tjednima je najavljivao da neće pristati na 18. paket sankcija EU-a protiv Rusije, čak i ako to dovede do "velike krize u EU-u" – i tako je držao Uniju u neizvjesnosti. Sankcije bi, tvrdio je Fico, teško pogodile gospodarstvo Slovačke, a posebno njezinu opskrbu energijom. Osim toga, naglasio je, štetile bi više EU-u nego Rusiji. Svoj tvrdokorni stav slovački je premijer predstavio kao pitanje nacionalnog suvereniteta i nacionalnog ponosa.
A onda je nekoliko sati prije glasanja o paketu ipak promijenio mišljenje. Fico je u videu najavio da je plan sankcija Europske komisije doduše besmislen, ali da bi bilo kontraproduktivno glasati protiv. Objasnio je koje bi ustupke Slovačka u zamjenu za svoju podršku dobila i na kraju rekao: "Tko živi s vukovima, mora zavijati s njima."
'Teatar za domaće birače'
U Uniji je Ficovo iznenadno popuštanje dočekano s velikim olakšanjem. Neki, poput njemačkog kancelara Friedricha Merza, čak su iskazali razumijevanje za gospodarske probleme Slovačke. No kod kuće su slovački oporbeni političari i brojni politički komentatori žestoko kritizirali premijerov manevar. Njihovo jedinstveno mišljenje: Fico je ponizio europske partnere, učinio uslugu Putinu, ništa nije postigao za Slovačku i izolirao je zemlju.
Michal Šimečka, čelnik najveće slovačke oporbene stranke Progresivna Slovačka (PS), nazvao je Fica u svojoj objavi na Facebooku "diletantskim, izgubljenim, frustriranim i nesposobnim za obnašanje dužnosti i obranu interesa Slovačke". Jedan komentator slovačkog dnevnog lista Sme premijerov manevar je nazvao "teatrom za domaće birače i pokušajem da se ljudi odvrate od drugih problema".
O čemu se zapravo radilo i što je Fico postigao? 18. paket sankcija EU-a protiv Rusije trebao bi ponajprije zaustaviti prodaju ruske nafte u članicama Unije, odsjeći rusku vojnu industriju od važnog uvoza i zabraniti transakcije s ruskim bankama koje dosad nisu bile sankcionirane. Fico i njegova koalicijska vlada na to bi vjerojatno načelno pristali. Sporan je bio plan koji je Bruxelles već ranije predstavio – RePowerEU, koji predviđa da države članice od 2028. godine u potpunosti prestanu uvoziti ruski plin.
Slovačka je zatražila izuzeće, jer ima ugovor o isporuci plina s ruskim Gazpromom koji vrijedi do 2034. godine i još dan danas je potpuno ovisna o ruskom plinu. No čak i prije nego što je Fico pristao na 18. paket sankcija, EU je Slovačkoj već obećao pomoć u vezi s opskrbom plinom. Tako će zemlja, primjerice, moći dio sredstava iz fondova EU-a iskoristiti za subvencije cijena energije. Osim toga, Bruxelles će pomoći Slovačkoj u mogućim pravnim sporovima s Gazpromom. Zašto onda "teatar za domaće birače"?
Proračunski deficit i strukturna kriza
S jedne strane, Slovačka se nalazi u ozbiljnim financijskim teškoćama i dubokoj strukturnoj gospodarskoj krizi. Oba problema socijaldemokratsko-desno nacionalna koalicijska vlada Roberta Fica, koja je na vlasti od kraja 2023., dosad nije uspjela riješiti. Prije svega, oklijeva sanirati javne financije.
Proračunski deficit prošle je godine iznosio 5,3 posto – u eurozoni je dopušteno najviše tri posto. Iako je Ficova vlada već uvela mjere fiskalne konsolidacije – primjerice povećala je neke poreze i doprinose za socijalno osiguranje te ukinula neke praznike – istovremeno je svojim biračima podijelila skupe poklone, kao što su subvencije za energiju i 13. mirovina.
Gospodarski gledano Slovačka, orijentirana na izvoz, nalazi se u velikim problemima zbog krize u automobilskoj industriji. Volkswagen, Kia, Jaguar i Peugeot proizvode u toj zemlji; automobilska industrija daleko je najvažniji gospodarski sektor.
No zbog promjena na tržištu automobila, kineske konkurencije, pada prodaje u SAD-u i Trumpove carinske politike, slovački model autoindustrije sve je više ugrožen. Ficova vlada dosad nije predstavila dugoročan plan za temeljite gospodarske reforme.
Optužbe za korupciju
Fico i njegova vlada također su pod pritiskom zbog starih i novih korupcijskih afera. Nakon ubojstva istraživačkog novinara Jána Kuciaka i njegove zaručnice Martine Kušnírove u veljači 2018., Fico je morao podnijeti ostavku. Nakon toga je izašlo na vidjelo koliko su duboko isprepleteni politika i organizirani kriminal u Slovačkoj.
Od kada se krajem 2023. Fico vratio na vlast, jedan od njegovih glavnih ciljeva je okončanje borbe protiv korupcije i eliminacija političkih protivnika.
„Opsjednut osvetom" – tako premijera opisuje Peter Bárdy, glavni urednik portala Aktuality i autor aktualnog bestselera o Robertu Ficu. Nedavno je Aktuality razotkrio aferu oko luksuzne vile na hrvatskoj obali, koja se putem zamršene vlasničke strukture navodno može povezati s Ficovom imovinom.
'Brana protiv progresivizma'
Sam premijer sebe vidi okruženog neprijateljima i kao žrtvu. Osobito otkako je u svibnju 2024.jedva preživio atentat. Oporba, neovisni mediji, liberalizam, „LGBTQ ideolozi", EU – sve njih 60-godišnjak vidi kao dio zavjere protiv njega.
Više je puta branio ruskog despota Vladimira Putina – 8. svibnja 2025. bio je jedini šef vlade iz EU-a koji je otputovao na proslavu Dana pobjede u Moskvu. Nakon posjeta Uzbekistanu u lipnju 2025. preporučio je tamošnji politički model kao uzor i razmišljao o preoblikovanju „europske demokracije“, primjerice ograničavanjem broja stranaka u parlamentu.
Na jesen Fico planira ustavne promjene kojima bi se uspostavila „brana protiv progresivizma". Među ostalim, planira zabranu svih rodova osim muškog i ženskog.
Čak i aktualni Ficov manevar – najprije bojkotirati antiruske sankcije EU-a, a potom ih ipak podržati – slovačko-mađarski književnik i publicist László Barak svrstava u tu politiku: „Tako se konstruira Ficova stvarnost: sloganima, poluistinama i jeftinim lažima", piše on u komentaru za portal Paraméter. I dodaje: „To je njegova politika. Manipulacije, rusofilija i cinizam."
POGLEDAJTE VIDEO: S 200 mil. dolara možeš preobraziti Makarsku! Milanović o ludim cijenama oružja



![[KVIZ] Možeš li prepoznati ove jezike po pozdravu?](http://cdn2.net.hr/media/2025/07/22/1327631/H-45ae42fd-ffc7-4013-a2ce-242d85f98aeb-550.webp?1753189441)














