VLADA BESPOMOĆNA /

Potpuni kaos u Kirgistanu

Sukob između Kirgiza i Uzbeka se sve više širi zemljom, a navodno ima više od stotinu stradalih. No, u Crvenom križu sumnjaju da ih ima puno više.

VOYO logo
VOYO logo

OŠ -Čelnik uzbečke zajednice u Kirgistanu izjavio je u ponedjeljak da je više od 200 Uzbeka ubijeno u valu etničkog nasilja, javljaju svjetske novinske agencije.

Zalalidin Salahudinov rekao je za agenciju AP da je dosad pokopano 200 Uzbeka, a da ih je više od sto tisuća izbjeglo iz svojih domova.

Njegova je brojka puno viša od procjene prijelazne vlade koja navodi da je poginulo 117 ljudi. Kirgistansko ministarstvo zdravstva priopćilo je u ponedjeljak da su u Ošu poginule 93 osobe, a u Džalalabadu 24. Ozlijeđeno je 1485 ljudi.

Oglasilo se i ministarstvo unutarnjih poslova koje navodi da je stanje u ta dva grada "napeto". Reutersov očevidac u Ošu kazao je da su bande nastavile pucati u ponedjeljak na stanovnike i kuće u jednom dijelu grada.

Prijelazna vlada ponovno je optužila pristaše svrgnutog predsjednika Kurmanbeka Bakijeva da su odgovorni za val nasilja.

Etnički sukobi između Kirgiza i Uzbeka na jugu zemlje počeli su u četvrtak kasno navečer i eskalirali su tijekom vikenda. Očevici su izjavili da bande naoružane strojnicama, željeznim šipkama i mačetama pale kuće i pucaju na stanovnike koji bježe.

Vlada, koja je preuzela vlast nakon svrgavanja režima Bakijeva u travnju, ne uspijeva uspostaviti kontrolu na jugu zemlje koji je od sjevernog dijela odvojen planinama.

Rusija, SAD i Kina zabrinute su zbog novih nereda u Kirgistanu. SAD koristi zračnu bazu u kirgistanskom Manasu na sjeveru zemlje, oko 300 kilometara od Oša, za opskrbu snaga u Afganistanu.

Moskva je u nedjelju poslala najmanje 150 padobranaca u Kirgistan kako bi zaštitila svoja vojna postrojenja u toj zemlji.

Crveni križ je priopćio da humanitarna situacija na jugu Kirgistana postaje kritična.

Uzbeci čine 14,5 posto stanovništva Kirgistana, ali na području Oša i Džalalabada broj Uzbeka i Kirgiza je gotovo izjednačen.

Posljednji sukobi između tih dviju zajednica ujedno su najgore etničko nasilje u Kirgistanu od 1990. kada je tadašnji sovjetski čelnik Mihail Gorbačov poslao vojnike u Oš pošto su ubijene stotine ljudi zbog spora koji je počeo oko vlasništva nad zemljom.

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali