
Vinarija Dingač u agoniji, a direktoru nije sve tako crno

Dok od vinarije Dingač zadrugari i radnici, ali i država, potražuju milijune, direktora više od dugova, neisplate 20 plaća i izgubljenog sudskog spora s Badelom 1862, brinu etikete na buteljama!
Radnici potražuju 20 plaća, zadrugarima nisu isplaćene četiri berbe, a pomaka nema na vidiku, pa je sindikalni povjerenik u Poljoprivrednoj zadruzi i vinariji Dingač Ante Protić odlučio dati otkaz. "Ja sam otišao, ali pomozite! Možda se medijskim pritiskom nešto pomakne, pa ljudi dobiju svoj novac", napisao je Protić.
Zadruga je od 1989. do kraja 2010. surađivala s Badelom 1862. U veljači 2011. godine ugovor je raskinut, Badel je i sam bio u problemima, a zadrugari su, objašnjava Protić, povjerovali ambicioznim planovima direktora Ante Martinovića da će samostalnim nastupom na tržištu poslovati znatno bolje. Godinu i pol poslije, tvrdi, situacija je, tvrdi on, još dramatičnija.
Uz goleme dugove radnicima i zadrugarima stigla je i presuda Trgovačkog suda iz Splita, zbog jednostrana prekidanja poslovne suradnje, kojom se zadruzi Dingač nalaže da Badelu 1862 isporuči 251.165 litara vina, od čega 175.385 litara dingača i postupa vrhunske kakvoće, te nadoknadi 380.625 kuna na osnovi troškova parničnog postupka.
'Isplata kasni, ali ne na takav način'
Direktor Martinović ne odbija razgovor dok ga se ne pita za probleme, ali ne otkriva kako namjerava riješiti poslovnu agoniju. Kaže da "situacija nije onakva kakvu je planirao, ali nije ni tako crna kakvom je predstavljaju neki kritičari".
Na upit
Glavni problem Martinoviću, tako sam objašnjava
Premda je Badel 1862 dobio sudski postupak potkraj travnja, vino i novac još čeka. Ipak, potvrdili su u toj tvrtki, neće posegnuti za stečajem zadruge, pričekat će neka dužnik ispuni svoje obveze.





















