
Ucjenjuje li IGH male tvrtke svojim certifikatima?

Problem certificiranja, tehničkih dopuštanja i normi u građevini doveden je do apsurda.
arti-201006010542006Certifikaciju, naravno, u gotovo svim slučajevima obavlja Institut IGH i skupo je naplaćuje. Riječ je o iznosima koji idu od 100.000 pa do iznad pola milijuna kuna.
Kako je već pisao
Imali certifikate zemalja Europske unije ili bilo koje druge zemlje, svi građevinski proizvodi i sustavi stranih proizvođača moraju se ponovno prilagoditi hrvatskim normama, gotovo uvijek preko IGH koji jedini ima sve potrebne laboratorije, dok mali instituti mogu provoditi samo zanemariv dio usklađivanja. Ti certifikati ne vrijede nigdje drugdje osim u Hrvatskoj jer nisu potpisani sporazumi o reciprocitetu na kojima inzistira i Europska komisija.
Zanimljivo je što naše velike domaće tvrtke poput Viadukta, Konstruktora i Hidroelektre također imaju samo europske, a ne i domaće certifikate, ali im se to tolerira. Manje tvrtke pak ovise o tome na kakvog će nadzornika "naletjeti".
Iako Institut IGH ima pravo po zakonu kao nadzorni organ tražiti certificiranje, onda je po zakonu ovlašten i da ga provede, po meni se tu radi o čistom sukobu interesa", kaže drugi direktor, također moleći za anonimnost.
U Institutu IGH već su ranije poručili da nisu monopolisti jer certifikaciju mogu provesti i drugi laboratoriji te su uputili na Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Oni su nam tada odgovorili da nema nikakvoga nepoštenog sustava jer se certifikati izdaju svim tvrtkama bez obzira na zemlju podrijetla te da su hrvatski laboratoriji akreditirani prema europskim direktivama, samo što nisu potpisani sporazumi o reciprocitetu.
arti-201005250675006 arti-201004010545006
















