
Trgovinski pad najveći je od 2. svjetskog rata

U prošloj godini zabilježen je pad robne razmjene od 13 posto, što je najveći pad od kraja Drugog svjetskog rata.
Generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Pascal Lamy, koja okuplja 153 zemlje svijeta, upozorio je o padu robne razmjene od čak 12 posto, što je veći pad od onog koji su ranije očekivali - 10 posto.
Svjetski bruto domaći proizvod (BDP) lani je pao za 2,2 posto, a broj nezaposlenih u svijetu narastao je na više od 200 milijuna ljudi. Stručnjaci ocjenjuju da su osim krize, padu trgovine pogodovale i protekcionisitčke mjere.
U obraćanju Centru za europsku politiku u Bruxellesu, Lamy je upozorio da je to u znatnoj mjeri ugrozilo ono što je u proteklom desetljeću u svijetu postignuto na planu liberalizacije trgovine. Zavapio je da granice u svijetu moraju ostati otvorene, jer samo daljnja liberalizacija trgovine može ubrzati gospodarski rast, piše
Lamy smatra da će u nastavku tog procesa u budućnosti ključnu ulogu imati regionalni trgovinski blokovi. Među njima je i EU, u čijem bi se članstvu uskoro trebala naći i Hrvatska. No, to ne znači da bi Hrvatska trebala zapostaviti svoje trgovinske odnose s druga dva europska trgovinska bloka - Ceftom, u čijem se sastavu još nalazi, ali i s Eftom.
Hrvatski izvoz pao za četvrtinu Prošlogodišnje potonuće svjetske trgovine nije zaobišlo ni Hrvatsku. Recesija i pad potražnje u EU, našem najvećem trgovinskom partneru, smanjilo je hrvatski izvoz pa je on lani iznosio 10,5 milijardi američkih dolara, što je više od četvrtine manje nego u 2008. Još veći pad, gotovo trećinu, zabilježio je i uvoz, pa smo lani uvezli robe u vrijednosti od 21,2 milijarde dolara.
Pozitivno je što se zbog pada i izvoza i uvoza, smanjio i hrvatski manjak u robnoj razmjeni sa svijetom. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 2008. je iznosio čak 16,6 milijardi dolara, lani 10,7 milijardi.
arti-201002080560006 arti-201002240615006
















