
Dionica INA-e na burzu se vratila po cijeni od 4.360 kn

Na početku trgovanja na Zagrebačkoj burzi, nakon obustave koja je trajala sedam i pol mjeseci, dionica INA-e odmah je postala najlikvidnijom, a joj cijena snažno oscilira.
Prva transakcija obavljena je oko 14 sati po cijeni od 4.360 kuna, što je cijena veća za 160 kuna, odnosno 4,03 posto u odnosu na cijenu od 4.200 kuna na koliko je 27. travnja ove godine dionica INA-e završila trgovanje.
Do 15 sati dionicom INA-e ostvareno je nešto više od tri milijuna kuna prometa.
Podsjetimo, nakon 237 dana blokade, ravnatelj HANFA-e Ante Samodol odlučio je da se od ponedjeljka 19. prosinca dopusti trgovanje INA-inim dionicama.
Bit će zanimljivo pratiti što će se događati s dionicom INA-e na domaćem tržištu kapitala, budući da i hrvatskim investitorima ne nedostaje mnogo kako bi 'preskočili' Mađare. Dakle, može se očekivati da će se bespoštedan rat dionicama nastaviti.
Naime, nakon mađarskog MOL-a, najveći dioničar INA-e je hrvatska vlada koja drži 44,8 posto dionica, dok institucionalni dioničari imaju dodatnih 7,9 posto. Posljednja cijena INA-inih dionica, do blokade 27. travnja, iznosila je 4.200 kuna, dok su pojedini nalozi za prodaju iznosili čak i više od 10.000 kuna po pojedinoj vrijednosnici.
Grčić: Živimo u ludom vremenu
Upitan za komentar i očekivanja za ponedjeljak, budući potpredsjednik vlade Branko Grčić kazao je za
Inače, do 'skidanja' obustave trgovanja dionicama INA-e došlo je jer je, prema Hanfi, INA ispunila sve zahtjeve domaće financijske regulatorne agencije. Podsjetimo, Hanfa je 27. travnja odlučila obustaviti trgovanje dionicama INA-e na Zagrebačkoj burzi jer je MOL, inače vlasnik 47,26 posto Ininih dionica, uspio doći do povlaštenih informacija na štetu ostalih dioničara.
Zanimljivo je da su se i tijekom 237 dana blokade dionice INA-e prodavale i kupovale.
Prema podacima Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD) od početka zabrane trgovanja sklopljeno je 90 ugovora o prijenosu vlasništva. Putem tih ugovora o prijenosu, 1.539 dionica INA-e promijenilo je vlasnike u 23 transakcije. U njima su sudjelovale isključivo 16 fizičkih osoba.
Kako su pojasnili u SKDD-u, u toj statistici izostavili su sve preknjižbe koje nisu dovele do promjene vlasništva. Bilo je i slučajeva da su se dionice tijekom zabrane prodavale i na inventivnije načine.
Procedura kupnje i prodaje dionica bila je vrlo jednostavna.
"Stranke sklapaju ugovor koji ne mora sadržavati cijenu, a sada se ovaj posao ne oporezuje. Ne mora se ni zvati ugovor o kupoprodaji dionica, već primjerice ugovor o prijenosu dionica", objašnjava za portal














![[KVIZ] Samo će znalci prepoznati ovo voće!](http://cdn2.net.hr/media/2025/05/15/1112653/LS-a42b82f8-3173-11f0-9750-72c51a5f9be6-360.webp?1747926638)
[KVIZ] Samo će znalci prepoznati ovo voće!

Na današnji dan napustio nas je jedan od najvećih svih vremena: Njegovim odlaskom više ništa nije bilo kao prije

Ancelotti mlađi odgađa samostalnu karijeru, pomagat će ocu i na novom poslu


