
Zašto je leš ležao dva sata na plaži? Mrtvozornik: 'Imao sam sličan slučaj neki dan'

Mrtvozornik se osvrnuo na slučaj muškarca koji je preminuo na hrvatskoj plaži i objasnio proceduru s tijelom kada osoba umre na javnom mjestu
"Ovo je za kupače i ljude na plaži neuobičajena situacija, ali svi su postupali po struci. Nema se što zamjeriti ni policiji ni hitnoj pomoći", objasnio je za Danas.hr iskusni liječnik obiteljske medicine s Korčule i mrtvozornik dr. Nenad Rkman komentirajući slučaj muškarca iz Bosne i Hercegovine koji je u ponedjeljak umro u moru na plaži kod Promajne.
I sam se, kaže, susretao s ovakvim slučajevima, a prije nekoliko dana imao je slučaj engleske turistice koja je preminula na otočiću Badiji preko puta Korčule. Na intervenciju je stigao helikopter Hitne pomoći, a djelatnici hitne su je pokušali oživiti. Budući da nisu uspjeli, odletjeli su natrag za Dubrovnik, a tijelo turistice ostalo je u samostanu sve dok Rkman nije došao kao mrtvozornik.
"Preminuli se ne smije pomicati dok ne dođe mrtvozornik da ustanovi da nije došlo do nasilne smrti, odnosno da potvrdi smrt. Mrtvozornik može izaći na teret najmanje dva sata nakon nastupanja smrti. Ne mogu izaći nakon 15 minuta", objašnjava Rkman.
Procedura kod smrti na javnom mjestu
Smrt muškarca na plaži u mjestu blizu Baške Vode podigla je puno bure nakon što je svjedok, također iz BiH, opisao dramatične prizore s plaže tvrdeći da je tijelo preminulog stajalo dva sata na suncu, ispod suncobrana druge kupačice, na zgražanje šokiranih posjetitelja i turista. Tvrdi da su ga djelatnici hitne samo ostavili na plaži nakon neuspješne reanimacije.
Policija je potvrdila da se nesretni muškarac vjerojatno utopio i da su ga kupači izvukli iz mora. Na teren su ubrzo izašli zajedno s Hitnom koja ga je bezuspješno pokušala reanimirati.
Nakon što je konstatirana smrt, tijelo su prekrili plahtom kako bi ga zaštitili od pogleda kupača i prolaznika te čuvanja integriteta preminulog. O svemu je obaviještena mrtvozornica koja je naložila prijevoz tijela u gradsku mrtvačnicu, a onda je kontaktirano i komunalno poduzeće koje je trebalo prevesti tijelo.
Da je sve odrađeno po pravilima struke potvrđuje nam i naš sugovornik, navodeći da su kolege odradile sve kako treba.
"Ako netko primijeti da se osoba utopila ili da je nekome loše, zovu se hitna i policija i počinje se oživljavanje. Ako hitna nakon reanimacije ustanovi da je nastupila smrt, oni ne smiju umrlog voziti svojim kolima. To pravilo postoji otkako sam ja počeo raditi. I meni se dogodilo da mi je osoba umrla u sanitetu. Morao sam tijelo odvesti u najbližu zdravstvenu ustanovu i iskrcati. Onda dolazi pogrebno odnosno komunalno društvo po njega", navodi liječnik.
Policija je ta koja ostaje s tijelom do dolaska mrtvozornika i obavještava Državno odvjetništvo koje odlučuje hoće li na teren izaći i krim policija.
'Kolege su sve dobro odradile'
"U slučaju Britanke od neki dan, sa mnom su na otok išla i dva krim policajca koja su obavila razgovor sa suprugom od preminule. Nakon što odradim sve što trebam kao mrtvozornik, poziva se komunalno koje tijelo prebacuje u mrtvačnicu. U ovom slučaju sam tražio i obdukciju da se ustanovi pravi uzrok smrti jer je meni kao mrtvozorniku to bilo nemoguće. Mogao sam samo potvrdili smrt nepoznatog uzroka jer sam iz razgovora sa suprugom, kojemu je umrla na rukama, mogao pretpostaviti da se radilo o srčanom udaru", ispričao je liječnik.
U konkretnom slučaju muškarca preminulog u Promajni, ističe da je policija morala pozvati mrtvozornika koji proglašava smrt. Papir s njegovim potpisom je neophodan komunalnom poduzeću da umrlog prebaci u mrtvačnicu.
"Svi su u ovom slučaju postupali po pravilima struke. Gospodin je trebao biti tu (na plaži, op. a) dok mrtvozornik ne dođe, ne ustanovi smrt i ne napiše papir da se tijelo može prebaciti u mrtvačnicu, što može učiniti jedino komunalno poduzeće koje je nadležno na tom području", ističe Rkman.
I u drugim slučajevima nenasilne smrti, primjerice u gradovima, tijelo se ogradi šatorom ili paravanom kako bi ga sačuvalo od pogleda znatiželjnih prolaznika. Plaža je specifična lokacija gdje to nije uvijek moguće, zbog čega razumije da su prizori bili neugodni i šokantni za ostale kupače koji su sve vidjeli.
POGLEDAJTE VIDEO: Tu žive samo Marija i Dinko, plaža je često na listama najljepših na svijetu





















