'Strašno smo utučeni' /

Šok u Botaničkom vrtu: Pokradeni i uništeni kaktusi. Jedan od njih vrijedan 8.000 kuna!

Nepoznate osobe provalile su noćas u Botanički vrt u Zagrebu i uništile vrijedne i stare zbirke kaktusa

VOYO logo
VOYO logo

‘’Onima koji su noćas opljačkali naše zbirke želimo svaku sreću. Brinite se o našim biljčicama, samo to vas molimo’’, poručili su tužnog osmijeha iz Botaničkog vrta Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu.

Botanički vrt proglašen jednom od najljepših turističih atrakcija

Noćas su nepoznate osobe provalile u vrt i uništile vrijedne i stare zbirke kaktusa, za Vijesti.hr je kazao dr. sc. Vanja Stamenković, znanstveni savjetnik i zamjenik ravnateljice zagrebačkog Botaničkog vrta.  ‘’Netko je preskočio ogradu kod Mihanovićeve i oštetio osam kaktusa trgajući ih valjda za pelcere, jednom starom kaktusu odrezali su grane, a na južnoj strani je kod ograde razbacan alat i uništena je i jedna kućica za ptice’’, pobrojao je.

Podsjetimo, riječ je o najstarijem sveučilišnom botaničkom vrtu u Hrvatskoj - spomeniku parkovne arhitekture i sastavnici spomenika kulture u kojemu danas raste oko 5.000 različitih svojti biljaka. Na udaru noćas bili su kaktusi, i to vrlo vrijedni endemski primjerci, koji dosežu cijenu od 8.000 do 10.000 kuna. ''Odrezani kaktus neće se oporaviti, a počinitelj je oštetio još četiri biljke u kaktusariju, kojima je otkinuo grane od oko jedan metar'', upozorio je Stamenković.

Policija, koja je potvrdila da je napravila očevid, sve je snimila i napravljen je zapisnik, kao i sanacija, ali počinitelje neće biti lako naći. Sumnjaju da su si vandali pomogli ljestvama, kojima su preskočili ogradu vrta na sjevernoj strani u Mihanovićevoj ulici. Što se tiče štete - Stamenković objašnjava: ‘’Strašno smo utučeni, nije tu toliko riječ samo o materijalnoj šteti, koju je teško procijeniti, nego o tome da je riječ o biljkama od kojih su neke stare oko 50 godina pa ako se neke čak i oporave, trebat će opet toliko godina da narastu kao što su bile’’. ‘’Pelceri su čupani nestručno, otrgnute su grane. S gredica je odrezan cijeli čupasti kaktus. Komercijalna vrijednost jednog od uništenih kaktusa, ovog starog, iznosi 8.000 kuna’’, upozorava Stamenković i najavljuje da očito nema druge nego poduzeti određene mjere: ‘’Iduće godine ćemo morati učiniti upravo ono što smo željeli izbjeći – postavit ćemo ograde i žicu oko vrijednih zbirki, tako je i u Beču’’.

S donekle sličnim problemima, iako nikada ovako drastičnima, susretali su se već i ranije, naime, kako kaže Stamenković, često posjetitelji, domaći i strani, znaju trgati biljke za pelcere, kaktuse i aloe veru - kao za lijek neki, i čine to nestručno pa oštećuju biljke, a u prošlosti je bilo i provala u staklenike.  Sumnji u moguće počinitelje u ovom slučaju nemaju, a što se tiče sigurnosnog aspekta - čuvare imaju, ali u radnom vremenu, a za kamere na svim mjestima novca nema, kao ni za osiguranje koje bi pokrilo štetu. I tako je upitno kako sada nadomjestiti biljke koje su više desetljeća u zbirci, s imenom i prezimenom, porijeklom vrste, vrtom iz kojega su dobili sjeme …. tužno primjećuju u Botaničkom vrtu. Naime, odrezana je i otuđena endemična vrsta kaktusa Neobuxbaumia Polylpha, koja potječe iz Meksika, a uzgojena je još početkom 1962. godine iz sjemenke. U Botaničkom vrtu se pitaju: ''Zašto bi to netko išao raditi, pa kome smo mi na svijetu ikada išta nažao napravili?’

VOYO logo
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali